ДОКОСНАТО МЪЛЧАНИЕ
СЕНКИ...
Онази църква вече не трепти,
а свещите отдавна прегоряха.
Души и кости... дим ли ги изви,
че вече се разхождат над земята?
Издяланият камък все тежи
с притегляне, което ме притиска.
Тревата ме препъва. Сто юзди
гласа и гърлото кораво стискат.
Да се завърна с времето назад
не мога. Но успявам да съм силна –
по път оставен да достигна вас,
трапезата оставена обилна...
Да седнем тихо. Привечер е пак.
Огнищата са топло приземени.
И само във припадналия мрак
и сенките пристигат уморени.
Щом искам много, ще ви доведа.
Преброждам и насън гората.
Приличам на изсъхнала река –
и ходя все, и търся си водата...
Потъвам светло. Няма да е сън
небето, под което ви намирам.
Онази жажда е изваден трън –
намерен град.
В руините се взирам.
...ЦЪРКВАТА
Основите са тънък паралел,
през който се надявам да премина.
Виж, август се разгаря. Пак е ден
наметнат от небесната коприна.
Докосвам камък – хлад и тишина
оставят знак по тънката ми кожа.
Опитвам целостта да събера
и трайно в паметта да я положа.
Щом ти си кораб – имаш своя път.
С посоката. А кръстът е компаса.
Отвек все тъй устроен е светът,
по божията милост и нагласа.
Под твоя купол майки и деца
се взират със надежда към небето.
До тях мъже с обветрени лица
молитвено полагат кръст в сърцето.
Но всички в този кораб устремен
отдавна са пристигнали където
изтлява дим. И всъщност пак е ден,
но в другия Хоталич. На небето.
...КРЕПОСТТА
Нагоре, все нагоре се върви
край плътната завеса на гората.
Ронлив е пътят и ще превали
през утрото, което още чака.
Щом тази крепост има своя връх
и стълбица опряна във небето,
дали ще имам още малко дъх?
Аз идвам отдалече. От полето.
По каменните груби стъпала
отдавна вече никой не минава.
Кънти в зелено куха тишина,
допряла гръб до близката дъбрава.
Полето ще достигне този връх
и себе си навярно ще открие
под пластовете стара мъдра пръст.
На времето следите да изтрие.
...КЪЩИТЕ
Тях времето почти ги разпиля…
По склона са насядали и чакат
да хлопне някой пътната врата,
да се провикне мъжки глас оттатък.
Мънистата потрепват – не жена,
богиня по поляната пристъпва.
Щом този хълм е горда висота
и времето назад ще се отдръпва...
Ще вляза през отворения праг.
Ще хлътна в непознатата вселена.
Не съм далечна. Сякаш съм си пак
в дома обичан, който ме приема.
Уютът скромен, грапавият под
допускат ме до своята подредба.
Глава навеждам. Нисичкият свод
ме кани да поспра и да поседна...
Опивам се... Не спирам да снова.
Сред къщите е спряла тишината.
От млякото на гъстата мъгла
отронва се избистрена росата.
Отпивам с шепи – жаждата суша
и иска ми се тука да остана
където вместо мъртва тишина,
долавям звън отронен от камбана.
...ИМА ГО
Градът е стихнал. Вече не кипи
животът в остарелите му вени.
Покоят не престава да гради
стени. От самотата уморени.
Встрани от шум и празна суета,
личи контур със ясен отпечатък.
Не ми се мисли – колко ли боли
щом всички са заминали оттатък?
Но има път. И нови гласове.
Прииждат по високото нагоре.
Хоталич пак надеждата кове –
очаква да посрещне нови хора.
Не е изгубен. Има го и днес
прегърнал здраво рамото на склона.
Преминал векове, стои над нас
с висока крепост наместо корона.






